V torek, 25. 9. 2018, smo četrtošolci obiskali Ljubljano.

Občudovali smo glavno mesto in si najprej ogledali Narodno galerijo. Tu so nas prijazno sprejeli, razdelili v dve skupini in nas popeljali skozi galerijo. V galeriji biva škrat Gal, ki pa ga žal nismo našli, ker podnevi spi.  Našli smo pa njegovo zeleno sobo in skrite namige. S pomočjo namigov smo poiskali nekaj Galovih najljubših umetnij. Kustosinja se je z nami o njih pogovarjala, mi pa smo z zanimanjem opazovali, poslušali, spraševali  in sodelovali.

Po sprehodu mimo Opere, Slovenskega parlamenta in Cankarjevega doma smo zavili v Šolski muzej. V Šolskem muzeju smo stopili v preteklost, v leto 1930, kjer nas je lepopisje poučevala zelo stroga gospodična učiteljica. Sedeli smo čisto mirno z rokami na hrbtu, odgovarjali v celih povedih, pisali smo poševno, s peresom, črnilom in neposlušni učenci so lahko preizkusili različne kazni (klečanje na koruzi, leseni osel, 100× napisana poved, šiba…). Ura lepopisa je bila posebna izkušnja za vse. Oddahnili smo si, ko je stroga učiteljica zapustila učilnico. Strinjali smo se, da rajši hodimo v šolo v letu 2018.

Dan je bil zanimiv, poučen in nepozaben.

Zapisala: Katarina Kralj